Poeci z białego domu


Z racji tego, że jesteśmy studentami filologii polskiej dużym niedopatrzeniem z naszej strony byłoby nie zwrócenie przez nas uwagi na jeden z ciekawszych albumów, który pojawił się na rodzimej scenie hip-hopowej w ostatnich latach. I choć nie była to płyta, która biła rekordy popularności, czy w przyszłości będzie uważana za klasykę polskiego rapu, to jednak warto wiedzieć, że taki dosyć niecodzienny projekt powstał.

Mowa tutaj o albumie Poeci, którego pomysłodawcą był muzyk i producent muzyczny Bogusław Pezda. Płyta ukazała się w 2009 roku a jej wyprodukowaniem zajęła się polska grupa producentów hip-hopowych działająca pod nazwą White House Records. Na krążku znalazło się czternaście utworów skomponowanych w tej konwencji. Za teksty do utworów posłużyły wiersze polskich poetów, a ich wykonawcami zostali bardzo dobrze znani na naszej scenie raperzy. Tekst do ostatniej, czternastej piosenki na płycie napisał sam jej wykonawca Adam Ostrowski (O.S.T.R). W 2014 roku płyta doczekała się reedycji. Album został wydany w formie dwóch płyt CD oraz był wzbogacony o kolejne trzy utwory, a także o wersje instrumentalne piosenek. W 2016 roku płyta ukazała się w formie winylowej. Na albumie nie znalazły się wersje instrumentalne utworów oraz kawałek stworzony przez O.S.T.R.

Lista utworów:
  1. Poeci do publiczności”- Wall-E (Adam Asnyk)
  2. Lokomotywa”- Lilu (Julian Tuwim)
  3. Mochnacki”- Donguralesko (Jan Lechoń)
  4. Znów to szuranie”- L.U.C (Julian Tuwim)
  5. Poza rzeczywistością / Zużyte wszystko”- L.U.C (Stanisław Ignacy Witkiewicz)
  6. Świat zepsuty” - Numer Raz (Ignacy Krasicki)
  7. Niech nikt nad grobem mi nie płacze” - Sokół (Stanisław Wyspiański)
  8. Pijak” - Peja (Jacek Kaczmarski)
  9. Ballada o trąbiącym poecie” - Tomasz Andersen (Konstanty Ildefons Gałczyński)
  10. Reduta Ordona” - Trzeci Wymiar (Adam Mickiewicz)
  11. Młodzieżowy zaciąg” - Łona (Ryszard Danecki)
  12. Lubię kiedy kobieta” - Pih (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
  13. Całujcie mnie wszyscy w dupę” - Fokus (Julian Tuwim)
  14. Krótki wiersz o Jaromirze Jagrze” - O.S.T.R. (O.S.T.R.)
W reedycji płyty ukazały się dodatkowo utwory:
  1. Pochwała milczenia” - Tau (Ignacy Krasicki)
  2. Braciom pieśniarzom” - Ńemy (Maria Konopnicka)
  3. Pociecho moja ty, książeczko” - Novika (Stanisław Wyspiański)

Płyta ta jest swego rodzaju reakcją hip-hopowego środowiska na kryzys czytelnictwa w naszym kraju. Pokazuje ona, że na literaturę piękną można spojrzeć z innej strony, tak aby była ona bliższa dzisiejszemu odbiorcy, co może skutkować większym zainteresowaniem się poezją w szczególności przez młodszych słuchaczy. Jednocześnie album był formą protestu przeciw marginalizowaniu muzyki w mediach, a jego egzemplarze zostały wysłane do biur poselskich.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Scyzoryki

Taniec śmierci

Storytelling